image

Yaz etkinliklerinin amacına ve içeriğine dair sorularımızı yanıtlayan AGD ve MGV Genel Başkanı Turhan, “Gözümüzün nuru evlatlarımız, onlara ağabeylik, ablalık yapan eğitimcilerimiz, elleri öpülesi anneler ve babalar hep birlikte ahlâkı önceleyen bir toplum oluşturmanın gayretindeyiz” dedi.

 

YAZ-ET’DEN DAHA İYİ  TATİL Mİ OLUR? 

Eğitim-öğretimin sona ermesiyle Anadolu Gençlik Derneği’nin mesaisi birkaç kat daha artıyor. Özellikle çocuklara yönelik yaz etkinlikleri düzenliyorsunuz AGD olarak, çocukların tatile ihtiyacı yok mu? Niçin yaz etkinliklerine katılsınlar?

 

Eğlenerek ve oynayarak öğrenirlerse ve tüm program dört duvar arasında geçmeyecekse ihtiyaç dediğiniz tatil zaten gerçekleşmiş oluyor. Sıkıcı bir müfredatın faydası olduğuna inanmıyoruz. Küçük kardeşlerimiz hem yüzmeyi öğrenmeli, hem ata binmeli, hem yaşadığı şehrin tarihi dokusunu tanımalı hem de ortak buluşma noktamız camilere aşina olmalı. Yaz etkinlerimizin müfredatını hep buna göre ayarladık. Velilerin muvafakati ile öğrencilerimiz farklı etkinliklerin içerisinde buluyorlar kendilerini. On iki yaşına gelmişsiniz ama henüz bir ata dokunmamışsınız.  AGD’nin yaz etkinliklerinde böyle bir deneyiminiz oluyor ya da yüzme öğreniyorsunuz. Eylül’de anlatacak bir hikâyeniz oluyor. Tabletin, telefonun ekranından çıkıp uzuneşekten birdirbire gerçek oyunlar, sahici oyunlar oynuyorsunuz. Bundan daha güzel tatil mi olur?

 

AYNI ZAMANDA UFUK KAZANACAKLAR

Sadece eğlenmeyecekler, öğrenecekleri de var galiba…

 

Elbette. Kuran harfleri ile tanışmak, bu harfleri seslendirmek, okumak. Allah’ın kitabını okumak, vahiyle haşır neşir olmak, ezberlemek… Bunlar muhteşem kazanımlar… Abdest alıp namazı eda edebilmek… Rabbin huzuruna durduğunu hissetmek... Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatını öğrenmek, diğer peygamberleri tanımak, İslam tarihini öğrenmek, İslam coğrafyasına dair bir ufuk kazanmak… Sofra adabından telefonla konuşma adabına dair güzel davranışlar edinmek…

 

EN BÜYÜK MİRAS  GÜZEL AHLAKTIR

Son olarak anne-babalara bir çağrınız var mı?

 

Bir annenin ya da bir babanın çocuğuna bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır. Biz her daim önce ahlak ve maneviyat diyoruz. Ahlak kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir, kişinin kendi için istemediğini kardeşi için de istememesidir. Şimdi biz istiyoruz ki çocuklarımız iyi bir anne ve iyi bir baba olsunlar ve torunlarımızın kulağına Hazreti Lokman’ın evladına tüm merhametiyle ‘’yavrucuğum’’ diyerek yaptığı öğütleri fısıldasınlar. Bir gence de yakışan en güzel takı, merhamet dolu bir kalptir.

 

DOĞRU ZAMANDA DOĞRU ADRESTE OLANLARDA SIKINTI OLMUYOR

Yapılan anketlerden elde edilen sonuçları irdeliyoruz. Biz de farklı anketler yaptırıyoruz. Kötü örneklerin olumsuz etkisinin olduğu yadsınamaz ama araştıran, doğru adreslerle tanışan gençlerde bir sıkıntı olmuyor. İslam’ın ne olduğunu anladıklarında bağlılıkları daha da artıyor. İslam’ı yaşamak yoldaki bir taşı kaldırmaktır, yetimleri sarıp sarmalamaktır, komşusu açken tok yatmamaktır, insanlara faydalı olmaktır, ölçüyü tartıyı tam yapmaktır, anne ve babanın rızasını gözetmektir, kibirlenmemek, büyüklenmemek, alçak gönüllü olmaktır, yaşamak insanı yaşatmaktır. İslam’ı yaşamak masum bir insanı öldürmenin bütün insanları öldürmek gibi olduğunu bilmektir.

 

SADECE BİLGİ AKTARMAK DEĞİL ROL MODEL OLMAK GEREKİR

Bu davranışların kazandırılmasında, bu bilgilerin verilmesinde okul yetmiyor mu?

 

Elbette okullarda da iyinin güzelin anlatılması için gayret eden öğretmenlerimiz, idarecilerimiz vardır. Diğer taraftan İslam bir yaşam tarzıdır. Sadece bilgi aktararak olmaz, rol model olmak gerekir. Küçük kardeşlerimizin İslam’ı bir ders olarak değil de bir yaşam tarzı olarak algılamaları çok daha önemlidir. Kur’an okumayı sınıf geçmek için öğrenmekle bir ibadet olduğu için öğrenmek birbirinden farklıdır. Yaşama, bir ibadet bilinciyle bakmak farklıdır. Yaz etkinliklerimiz bu bağlamda küçük kardeşlerimizde İslam ile aralarında bir aidiyet duygusunun oluşmasında çok daha önemlidir.

 

KARINCANIN HAKKINI GÖZETEN NESİLLERE İHTİYAÇ VAR

Anadolu Gençlik Derneği’nin yaz etkinlikleri her zaman herkesin dikkatini çekmiştir. Yaz etkinlikleri niçin bu kadar önemli?

 

Çocuklarımız bizim için değerli ve yaz etkinlikleri de bu değerle mündemiç. Kalbinde inanç olmayan nesillerin içerisinde yaşadıkları topluma da, diğer insanlara da zarar vermeleri çok kolaydır. Merhamet, adalet, kardeşlik, sevgi, paylaşma duygusu küçük yaşlarda verilmelidir. Karıncanın hakkını gözeten nesillere ihtiyaç vardır. Öte yandan bugün bu coğrafyanın en temel ihtiyacı İslam’dır, İslam kardeşliğidir. Siz cihetinizi Batı’ya dönerseniz, siz İslam’ı genç nesillerin gündemine taşımazsanız, siz bu coğrafyada, kendi coğrafyanızda Batı’nın kokuşmuş yaşam tarzının içerisinde kaybolur gidersiniz. Torunlar dedelerinin ellerinden öpmenin, yanlarında yürümenin, akrabalık ilişkilerinin, bayramlaşmanın kıymetini bilmeli ki güç karşısında kaybolup gitmeyelim.Şubelerimizi ziyaret edin!

Anadolu Gençlik Derneği şubelerinde sizi bekliyor.


01 Şubat

Şehitler Haftası

00:00
00

Kış Etkinlikleri

00:00
00

Okuma Grupları

00:00
13 Mayıs

Fetih ve Gençlik Şöleni

00:00
13 Mayıs

Ayasofya Camii Fetih Namazı

00:00
18 Mart

İnananların Zaferi ÇANAKKALE

00:00
12 Mayıs

Dünya Kudüs Günü

00:00
20 Kasım

Asr-ı Saadet Dersleri

00:00
21 Aralık

Kantin Buluşmaları

00:00
07 Nisan

Dünya Sağlık günü 7-14 Nisan

00:00

Yukarı